Bársonypor
Termékeink
Bársonypor bársonyos felület létrehozásához
A bársonypor egy igen érdekesen használható és fantasztikus hatást adó kreatív termék. Önmagában is különleges: apró szálakból áll, de valójában por állagú, így lehet alkalmas bársonyszerű felületek létrehozására. Csodás felületeket érhetük el, ha ezt a Pentart terméket használjuk.
A bársonypor sokféle felületre felvihető, fontos azonban, hogy a bársonyporral bevont darabok nem moshatók, ezzel mindenképpen számolnunk kell a tervezésnél. Karácsonyi és húsvéti díszek készítésénél igen ideális lehet ezt használni, hiszen nem hosszú ideig vannak elöl, s utána viszont sokáig nem éri őket por. Figyeljünk a tárolásra is: a bársonyporral díszített darabokat külön tároljuk, vagy legalábbis úgy, hogy azok ne érjenek egymáshoz, mert könnyen elszínezheti egyik a másikat vagy lekoptathatják egymást.
A bársonypor használata, felvitele, tanácsok
A bársonyport többféleképpen tudod felhordani:
- Felszórod az előre beragasztózott felületre. Ennek lényege, hogy miután rászórtad a bársonyport a ragasztóra, finom ütögető technikával oszlatod el és tapasztod rá. Így rusztikus hatást érhetsz el, a felület nem lesz egyenletes, néhol vastagabb lehet, mint más részeken. Ragasztónak elsősorban az áthelyezhető, vagyis öntapadó hobbiragasztót javasoljuk. Ebbe szépen bele tudnak tapadni a bársonypor finom kis szálacskái. Ha a tubusos kiszerelésű bársonyport használod, akkor annak csőrével szépen el tudod oszlatni a port a felületen. A gélpaszta is jó erre a célra, ez elég sűrű, nem tud megfolyni és jól tapad bele a bársonypor. Domború bársonyos felületalakításra használható. Gélpaszta használatakor csak ez a technika alkalmazható a szép végeredmény eléréséhez!
- A másik technika, amikor finoman, dörzsöléssel vagy simogatással dolgozzuk el a felületünkön a bársonyport. Erre a technikára azért rá kell érezni, mert túl finom mozdulatokkal elképzelhető, hogy nem lesz teljesen egyenletes a por, ha pedig erősebben dörzsöljük, lehet, hogy leszedjük a port a ragasztóról. Szóval, csak érzéssel! Ehhez a technikához nagyon jó a Pentart visszaszedhető (öntapadóra száradó) ragasztója, de ha a füstfólia ragasztó mellett döntesz, az is szuper! Sík felületre elég a kétoldalú ragasztó is.
Kreatív ötletek a bársonypor használatához
A bársonypor akár önmagában, akár más anyagokkal együtt használva is nagyon izgalmas végeredményt ad. Stencilezhetünk is a bársonyporral: a hordozóanyagot felvisszük stencillel, majd arra szórjuk rá a port. Természetesen a felesleges port a végén el kell távolítanunk. Ne aggódj, mert az így visszamaradt bársonypor visszaszórható a tégelyébe és nyugodtan felhasználható a továbbiakban, nehogy kidobd!
Színek keverése bársonypor használatakor
Csak bátran! Bármelyik színt keverheted egy másikkal. Tartsd szem előtt, hogy a hasonló színekkel egy homogénebb összhatást érhetsz el, míg, ha nagyon különböző színeket (pl. pirosat és citromsárgát) leversz össze, izgalmasabb hatást fogsz kapni. Alapozásnak használhatsz matt akrilfestéket, ha nem szeretnéd, hogy az esetleg alul lévő sötét vagy éppen világosabb szín átüssön a bársonyporon. Ezzel még intenzívebb, biztosabb színhatás érhető el.
Bársonypor az üvegen
Mint minden munka megkezdésekor, itt is nagyon ügyeljünk a tisztaságra és arra, hogy csak a szükséges alapanyagok legyenek a kezünk ügyében. Az üvegünk legyen tiszta, zsírmentes. Ha előre elkészített, nyomtatott, rajzolt tervünk van, arra ügyeljünk, hogy ne legyen 2-3 mm-nél vékonyabb terület, mert ezek már nem rajzolhatók át úgy, hogy szépen mutasson rajtuk a bársonypor, hiszen annyira vékony a ragasztós felület, hogy bele sem tapadna rendesen. Tegyük az üvegfelület alá a mintát, rajzoljuk át precízen a ragasztóval, s kis száradást követően mehet rá a Pentart bársonypor.
Bársonypor textilen
Ebben az esetben a legelső és legfontosabb lépés, hogy használj Textil mediumot, ez megakadályozza, hogy a felvitt ragasztót a textil beszívja, így nem is ragadna a bársonypor a textiledre. Ezután mehet minden tovább, ragasztó, majd a bársonypor felvitele. A Textil mediumot abban az esetben nem kell használnod, ha stencilezel a textilen. A stencil felhelyezése után a mintádat ecset segítségével felviszed, majd száradás után jöhet a bársonypor. Szépen belesimogatod a ragasztóba, s a stencil levétele után kész is a minta.
Fontos: a bársonyporral díszített textileket nem lehet mosni, tehát gondosan válasszuk ki, mire szeretnénk a bársonyport felvinni.