Dekupázs ragasztólakkok
Termékeink
A dekupázs technika
A dekupázs vagyis szalvéta technika olyan kézműves technika, amivel már kezdő szinten is mutatós kézzel készített egyedi kézműves tárgyakat lehet készíteni. Bármilyen alapra fára, gipszre, cserépre, kavicsra, papírra, üvegre, viaszra, textilre lehet a megfelelő kezelés (pl.: alapozás, festés, csiszolás) után a szalvéta felső rétegét vagy rizspapírt a dekupázs ragasztóval felvitt területre rásimítani, majd ragasztóval újra bekenni, amit száradás után dekupázs lakkal tetszés szerint fényessel vagy mattal lekenni. A legkisebb ajándéktárgytól a bútorig bármi belefér, a lehetőség határtalan. A szalvétás felületet még a lakkozás előtt lehet repeszteni, antikolni, pasztázni viaszolni, stb. A dekupázs technikához való eszközök és kellékek mind megtalálhatóak webáruházunk kínálatában.
Dekupázs ötletek
Poháralátét dekupázsolása
Poháralátét dekupázsolását kezdő kreatívoknak azért javasoljuk, mert kicsi felületre könnyebb a szalvétát gyűrődésmentesen felragasztani. Az alapozáshoz lehet alapozó pasztát vagy alapozó akrilfestéket használni. A szalvétához passzoló semleges színt kell választani, mert a sötétebbre festett alapon nem fog látszani a világosabb színű szalvéta. A szalvétából, ha pont akkorát akarunk mint maga az alátét akkor körberajzoljuk ott, ahonnan a mintát szeretnénk majd kivágjuk, és leszedjük a felső rétegét. Nagyobb felületnél, ha kisebb szalvétát akarunk ráragasztani, jobban belesimul a felületbe, ha tépjük és nem vágjuk. Lapos ecsettel megkenjük a lealapozott alátétet dekupázs ragasztóval, egy picit várunk, hogy száradjon, mert így könnyebben tudjuk ráilleszteni a kívánt mintát. Ezután ráhelyezzük a szalvéta felső rétegét és rásimítjuk óvatosan, nehogy elszakadjon. Majd felülről is meg kell kenni a dekupázs ragasztóval belülről-kifelé haladva a lapos ecsettel. A száradás után nagyon fontos a lakkozás. Ez védi meg a portól, nedvességtől, ezért könnyebben tisztítható lesz a felület és így nem csak egy díszként, hanem használati tárgyként is funkcionál a poháralátétünk.
Dekupázsolt antik hatású ékszerdoboz
Dekupázsolt antik hatású ékszerdoboz készítését a fadoboz szétszerelésével kezdjük. Sokkal könnyebb festeni és díszíteni, ha nem kell a zsanérokat és a lezáró kapcsot kerülgetni, ráadásul csúnya, ha véletlenül összefestjük vagy a zsanér tönkre is mehet. Azután következik a fehér alapozó festékréteg felvitele a doboz külsejére. A dobozunk belsejét kenhetjük vizes bázisú lazúrfestékkel, vagy a rizspapírral harmonizáló vizes bázisú akrilfestékkel. A rizspapírból tépkedjük ki a kívánt mintákat, amit a dobozra ragasztunk. A letépett motívumok szálacskái segítik a könnyebb tapadást a ragasztós felületre. A lealapozott felületre kenjük a dekupázs ragasztót, majd pici szikkadást követően rásimogatjuk a rizspapírt. A minta tetejére szintén belülről kifelé haladva felkenjük a ragasztót. Száradás után következik a kétfázisú repesztő lakk használata, amivel a dobozunkat öregbítjük, repedezetté tesszük, antikoljuk. A tégely számozása szerint kenjük fel az I. fázisú lakkot kizárólag száraz ecsettel jó vastagon. Száradás után pedig a tetejére a II. fázis lakkját. Ezt melegítéssel (hajszárító) szárítsuk rá a felületre. A felületen hajszálrepedések lesznek láthatóak, ezeket a repedéseket pentart antikoló pasztával töltjük ki, amiből többféle színt kínálunk. Gyakorlatilag belesimogatjuk a repedésekbe, majd a felesleget visszatöröljük puha, száraz ronggyal vagy terpentines oldószerbe mártottal. Ezzel a technikával egy új dobozból antik hatásút tudtunk alkotni. A legvégén ne felejtsük el a dobozunk többi részét is lelakkozni, majd visszaszerelni a zsanérokat rá és a záró kapcsot.